Начало / Новини

   

Новини и събития

In memoriam

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 06 май 2024 г. ни напусна проф. дхн Румяна Георгиева Джингова-Костадинова, дългогодишен преподавател и неуморим изследовател – професор по Аналитична химия на Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Поклонението пред проф. Джингова ще се състои на 10 май 2024 г. в 13.00 ч. в ритуалната зала на Гробищен парк „Централни софийски гробища“.

Гл. ас. д-р Радея Гешева от ФКНФ е лауреат на Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ в Хасково

Гл. ас. д-р Радея Гешева бе удостоена със званието „Лауреат“ и статуетка „Пегас“ в жанр „Литературна критика и литературна история“ на „Южна пролет“ 2024 г. за дебютната ѝ монография „Енигми и парадигми при някои италиански писателки от XX век“ (Парадигма, 2023) на Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ в Хасково 2024 г.

Изложба на картини от вълна с автор Веска Цицелкова

На 30 април 2024 г. в Централното фоайе в Ректората клуб „Креации“ към Учебно-научната лаборатория „проф. д-р Петър Нойков“ към Факултета по педагогика, с ръководител проф. дпн Яна Мерджанова организира и откри изложба на картини от вълна с автор Веска Цицелкова. Събитието бе открито от проф. Соня Милева - зам.-ректор на Софийския университет“ и доц. д-р Ваня Божилова - декан на факултета.

Отборът на Софийския университет завоюва първо място на най-голямото състезание по международно частно право - „Pax Moot Court“

Отборът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ завоюва първо място на най-голямото състезание по международно частно право – „Pax Moot Court”, провело се в периода 24-26 април 2024 г. в Любляна, Словения.

Завърши проектът CultHera, посветен на гражданската ангажираност и културно и историческото наследство в градска и крайградска среда

В края на април 2024 г. завърши проектът „CultHera: Гражданска ангажираност и културно и историческото наследство в градска и крайградска среда – европейски контекст, перспективи и добри практики“ (2021-1-RO01-KA220-HED-000031987, https://culthera.eu/), осъществяван в рамките на програма „Еразъм +“. Негова основна цел бе популяризирането и използването на културното наследство от световно значение в рамките на университетските преподавания.

Кариерният център на Факултета по педагогика представи възможностите за обучение в Алма матер пред ученици от 19 СУ „Елин Пелин“

На 29 април 2024 г. Кариерният център на Факултета по педагогика беше инициатор и организатор на представяне възможностите за обучение в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ пред ученици от XI клас на 19 СУ „Елин Пелин“.

Залите и пространствата във ФНОИ са напълно обозначени с брайлови табели

На 30 април 2024 г. Факултетът по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет "Свети Климент Охридски" направи официално представяне и откриване на брайловите табели, с които целият факултет е обозначен. Брайловите табели са произведени и дарени на ФНОИ от Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките (ИИКТ-БАН) със специалното участие и подкрепа на заместник-директора му доц. Николай Стоименов и неговия екип.

Ученици от Английската гимназия в Перник бяха гости на Факултета по педагогика

На 29 април 2024 г. ученици от 11 клас на Езикова гимназия с преподаване на чужди езици “Симеон Радев” в гр. Перник с ръководител г-жа Мария Стоянова бяха на гости на Факултета по педагогика. София Георгиева, кариерният консултант към Факултета по педагогика и Пламена Петрова от Факултетния студентски съвет, 4 курс, специалност "Педагогика" им представиха възможностите за кандидатстване и обучение в университета. Те имаха възможност да разгледат Аулата и една от емблематичните аудитории – 65, 3 ет., Южно крило.

Отлично представяне на българските ученици на 58-та Международна Менделеева олимпиада по химия

Най-добрите ни гимназисти по химия, класирали се на първите четири места на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, направиха блестящо представяне на Международната Менделеева олимпиада по химия и спечелиха пълен комплект медали. Българите се конкурираха със 151 състезатели от 26 държави и заслужено завоюваха 3 медала – 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов, както и почетна грамота.

Проектът SUMMIT бе представен на конференцията EuroClio

Доц. д-р Николина Цветкова, преподавател в Софийския университет и установен изследовател по проекта SUMMIT в научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства“, представи текущи резултати от сравнително изследване по проекта на международната конференция EuroClio. Конференцията, предназначена за преподаватели по история, отбеляза 30-то си издание между 25-27 април 2024 г. в София под наслов „(Be)longing: Confronting our Memories“.